Mata Warszawiakiem Roku! Znamy wszystkich zwycięzców plebiscytu Warszawiaki 2019!

Robert Lewandowski, Mamaginekolog, Teściowa Śpiewa i Joanna Szczepkowska to tylko niektóre postaci, nominowane w kategorii Warszawiak Roku 2019, które pokonał popularny raper młodego pokolenia Michał "Mata" Matczak. 27. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie sprostali natomiast Dawid Podsiadło i Taco Hemingway, którzy ze swoim koncertem na PGE Narodowym zajęli drugie miejsce w kategorii Wydarzenie Roku 2019.  W tych, tak jak i w pozostałych trzynastu kategoriach Plebiscytu Warszawiaki 2019 walka o zwycięstwo toczyła się dosłownie do ostatnich minut głosowania finałowego czyli do 29 lutego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 3 marca w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Po raz szósty nagrodę w kategorii Muzeum Roku odebrała Małgorzata Szumowska z Niewidzialnej Wystawy.  - W zeszłym roku przybijaliśmy sobie piątkę, a dziś tak sobie myślę, że egzamin z całą ekipą Niewidzialnej Wystawy zdaliśmy celująco – szósta edycja i szósta nagroda – to naprawdę wyjątkowy wieczór dla nas. Cieszę się, że to społeczne zaangażowanie nie tylko w głosowanie na Niewidzialną Wystawę, ale całe jej funkcjonowanie przynosi takie efekty.  To również wielki zaszczyt konkurować w jednej kategorii z tak wielkimi przedsięwzięciami jakimi są Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Powstania Warszawskiego. My jesteśmy małym projektem, ale dajemy radę – powiedziała podczas wręczenia Małgorzata Szumowska. Tytuł Teatru Roku przypadł Teatrowi Muzycznemu ROMA. Jego dyrektor Wojciech Kępczyński w odczytanym podczas gali liście podziękował za oddane głosy. To wyłącznie dzięki wsparciu naszych wspaniałych widzów zdobyliśmy ten tytuł. Cieszymy się ogromnie i dziękujemy że doceniliście to wszystko co zrobiliśmy w zeszłym roku, w tym trzy nasze premiery na obu scenach. W tym również postaramy się nie zawieźć Państwa oczekiwań – przekazał Wojciech Kępczyński.

 

Dyrektor plebiscytu Arkadiusz Pilarz podkreślił, że wydarzenie w ostatnich latach bardzo się rozwinęło. - Po raz pierwszy przekroczyliśmy barierę 100 000 głosów oddanych na wszystkich nominowanych. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu. Jeszcze niedawno 100 000 głosów było dla nas marzeniem, teraz mamy nowe wyzwania – powiedział Pilarz. Cieszę się z dużego zainteresowania naszym plebiscytem. Ostatnie dni głosowania były bardzo emocjonujące, walka o zwycięstwo była zacięta, głosy spływały jeszcze przed dwunastą w nocy 29 lutego – dodał Bartosz Kańtoch, który jest pomysłodawcą i inicjatorem plebiscytu. Współorganizatorem wydarzenia był Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy.
 

A oto zwycięzcy w 15 plebiscytowych kategoriach:

1. Muzeum Roku – Niewidzialna Wystawa

2. Restauracja Roku – Dos Tacos

3. Sport – Białołęcki Ośrodek Sportu

4. Teatr Roku – Teatr Muzyczny ROMA

5. Zdjęcie Roku – autor Robert Sołoduszkiewicz

6. Klub Roku – Club Wesele

7. Dom Kultury Roku – Dom Kultury Świt

8. Kawiarnia Roku – Chude Ciacho

9. Warszawa w sieci – Piesek Warszawski

10. Centrum Rozrywki Roku – Bulwary Wiślane

11. Bar Roku – Warzywiarnia

12. Kino Roku – Kino Muranów

13. Pub Roku – Jaś i Małgosia

14. Wydarzenie Roku – 27. Finał WOŚP

15. Warszawiak Roku – Michał Matczak „MATA”

 

7 marca w niezwykłych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się Gala Finałowa 5. edycji plebiscytu Warszawiaki.

Przez cały luty trwało internetowe głosowanie. Spośród 150 nominowanych w 15 kategoriach konkursowych internauci wybierali swoje ulubione miejsca, zdjęcia, wydarzenia czy instytucje.

Wydarzenie tuż po 19.00 otworzył dziennikarz Jerzy Mielewski, natomiast wręczenie nagród rozpoczął słynny artysta grafik i plakacista Andrzej Pągowski, autor wyjątkowej grafiki dla zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu.
 

Jedną z kategorii, w której „walka” o wygraną była zacięta i wyrównana było Muzeum Roku. Już po raz piąty nagroda w tej kategorii przypadła Niewidzialnej Wystawie. To wyjątkowe miejsce, gdzie odwiedzających czeka interaktywna podróż w niewidzialny świat, podczas której można wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku czy węchu. – Okazuje się, że jestem już emerytowaną zwyciężczynią Warszawiaków, ale jestem z tego faktu szalenie dumna. Można powiedzieć, że wielkie rzeczy biorą się często z małych inicjatyw, a ta nagroda po raz kolejny potwierdza tylko ten fakt – mówiła Małgorzata Szumowska, dyrektor Niewidzialnej Wystawy, która podziękowała także swoim niewidomym podopiecznym.

 

Po raz pierwszy w tym roku nominację uzyskała restauracja Centrum Zarządzania Światem, a jednak znalazła się w gronie laureatów. – Dla nas było dużym zaskoczeniem uzyskać nominację, więc tym bardziej cieszę się, że wygraliśmy, bo jesteśmy nietypową restauracją. Dzieje się u nas wiele, mamy dużo wydarzeń kulturalnych – można powiedzieć, że jesteśmy trochę klubem, trochę kawiarnią. Znajdujemy się w sercu Pragi i jestem dumna, że serce Pragi zostało docenione, podobnie jak nasz sąsiad, kino Praha (zwycięzca w kategorii Kino Roku – red.) – podsumowała przedstawicielka najlepszej restauracji, Anna Szeliga.

Jednymi z najbardziej oczekiwanych rozstrzygnięć w plebiscycie były kategorie Zdjęcie i Wydarzenie Roku, które zdobyli odpowiednio: Piotr Świercz oraz 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W największym napięciu goście oczekiwali jednak na ostateczne rozstrzygnięcie w kategorii Warszawiak Roku. Najlepszym okazał się Rafał Dąbrowiecki, warszawski przewodnik, który w szczególny sposób pokazuje najciekawsze zakątki stolicy podczas miejskich spacerów z cyklu „Butem po Wawie” czy przejażdżek zabytkowym autobusem, tzw. „ogórkiem”.

Na co dzień staram się pokazywać Warszawę najlepiej jak tylko potrafię i w taki sposób, żeby to było ciekawe. Tak naprawdę to co robię to banał, ale to jest prawdziwa, szczera pasja. Warszawa jest fascynującym miejscem, miejscem które ma niesamowitą historię, dlatego bardzo dziękuję wszystkim spacerowiczom, bo to dzięki nim zdobyłem tę nagrodę. A to moja pierwsza nagroda w życiu – mówił laureat tytułu Warszawiaka Roku, Rafał Dąbrowiecki.

Finałową galę Warszawiaków 2018 uświetnił także muzyczny występ pomysłodawcy i jednego z organizatorów wydarzenia, Bartosza Kańtocha z zespołem. – To dla mnie wyjątkowy wieczór i cieszę się, że coraz więcej mieszkańców stolicy angażuje się w ten plebiscyt. Ilość zgłoszeń czy finałowe głosowanie, ale także dzisiejsza frekwencja pokazuje jak ważnym wydarzeniem stają się Warszawiaki. Cieszę się również, że nasz plebiscyt dostrzegają i doceniają wspaniali partnerzy, a takim są przecież Hotele Gołębiewski, które zarówno dla głosujących jak i laureatów każdej z kategorii ufundowały weekendowe pobyty w swoich obiektach – podsumował Bartosz Kańtoch.

Współorganizatorem plebiscytu był Urząd Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy. Zastępca Burmistrza Dzielnicy, Artur Buczyński nie ukrywał dumy z faktu, iż finał tegorocznego wydarzenia odbywał się właśnie na terenie dzielnicy Wilanów. – Byłem tu dziś w potrójnej roli – przyjaciela naszego wilanowskiego pałacu, wiceburmistrza dzielnicy, ale także prezesa jednego z oddziałów Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które jest jednym z patronów Warszawiaków. Jestem zaszczycony, że mogłem wręczać nagrodę dla Warszawiaka Roku, bo tak naprawdę te wszystkie nominacje, wyróżnienia tworzą ludzie, to oni są najważniejsi. Mam też nadzieję, że ten wspaniały plebiscyt będzie się rozrastał i w kolejnych latach będziemy mogli gościć to wydarzenie – podsumował Artur Buczyński.

 

Laureaci 5. edycji plebiscytu Warszawiaki 2018:

 1. Bar – Krowarzywa
 2. Centrum Rozrywki – Hangar 646
 3. Dom Kultury – Dom Kultury Świt
 4. Kawiarnia – Bułkę przez bibułkę
 5. Kino – Kino Praha
 6. Klub – Club Wesele
 7. Muzeum – Niewidzialna Wystawa
 8. Pub – Cuda na kiju
 9. Restauracja – Centrum Zarządzania Światem
 10. Sport – OSiR Targówek
 11. Teatr – Teatr Rampa
 12. Warszawa w sieci – Warszawa w pigułce
 13. Wydarzenie roku – 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
 14. Zdjęcie – Piotr Świercz
 15. Warszawiak – Rafał Dąbrowiecki